Anasayfa  I  Hakkımızda  I  İletişim 

TEDAVİ


Yatağı ıslatma sorununun çözümü çocuğun  1-1,5 yaş arasında hallolur. Bu problemi en fazla 3yaşına kadar normal olarak kabul edilmektedir.. Çocuğunuz 3 yaşını bitirdi ve 4 yaştan gün almaya başladı ancak buna rağmen hala problem devam ediyorsa, mutlaka bir psikologdan yardım almanız gerekecektir. Eğer tedavi olmazsa bu problem daha büyük yaşlara kadar devam edip gidebilecektir.

Halk arasında genellikle " erkek çocuklarda gece ıslatması problemi daha uzun yaşlara kadar sürebilir" biçiminde bir inanış vardır. Bir başka yanlış inanış da, "eğer çocuğu tedavi ettirirsek kısır kalır" korkusudur. Burada vurgulanması gereken en önemli nokta, bu problemin en kısa sürede halledilmesi gerektiğidir. İkinci önemli nokta ise, psikolog bu problemi hallederken hiçbir şekilde iğne, ilaç kullanmaz, hiçbir durumda açıp bakmaz ve elle müdahale etmez.

Genellikle erkek çocuklarında sünnet olunca geçer, erkek olunca geçer veya evlenince geçer gibi söylentiler vardır. Bu tür söylentiler, kişilerin "şu süreyi beklememiz gerekiyor, sonra rahatlayacağız" biçimde oyalayacaktır.

Biz psikologlar alt ıslatmanın yazın pişik, mantar gibi durumlarla çocuğu daha da sıkıntıya sokacağını, hatta daha da ileri durumlarda idrar yollarını veya böbrekleri üşütüp iltihaplandıracağını söyleyebiliriz. Sebep olabileceği gibi; kışın çocuk idrar yollarını veya böbreklerini üşütebilmektedir.

Yatak ıslatma probleminin kesin olarak tedavisi vardır. Bu tedavi çok kısa sürmekte, oldukça kolay ve çocuk açısından eğlendiricidir. Anne-babaların tedavi konusunda bir psikologdan bilgi almaları ve tedavide gecikmemeleri, çocuğun ruh sağlığı açısından önem taşımaktadır. Bu durum çocuğu olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Kısa süreli olduğu gibi, aynı zamanda çocuk açısından eğlencelidir. Anne babaların tedavi konusunda bir psikologdan bilgi almaları ve tedavide gecikmeleri çocuğun ruhsal sağlığı açısından önem taşımaktadır. Bu durum çocuğu olumsuz olarak etkilemektedir.

Psikologun yapacağı tedavide elle müdahalede bulunulmaz. Bunu altını çizerek belirtmemizin nedeni, bu konuda halk arasında yanlış ve eksik bilgilerin çoğunlukla olmasıdır. Bazen aileler, bazen de çocuklar bütün bu yukarıda belirttiğimiz korkulardan dolayı tedaviye gelmemektedirler. Hatta bu problem, daha büyük yaşlara kadar devam edip gidebilmektedir.

Çocuğunuzun 10 yaşında olmasından dolayı en kısa zamanda gönül rahatlığıyla bir psikologdan yardım isteyebilirsin. Kayınvalidenize psikolojik tedavide iğne ilaç kullanılmadığından dolayı bir kısırlık durumunun olamayacağını anlatın. Gerekiyorsa tedaviye giderken onu da birlikte götürün ki içi rahat etsin ve tedavi sürecinde size destek versin.